Wrzuta treści

Jak dbać o maczugi?

dodano: 2014-07-07 14:33:19, dodał: Administrator

Każdy, kto żongluje maczugami, doskonale wie, że pewnych uszkodzeń maczug nie da się uniknąć, nie trenując wyłącznie nad miękkim łóżkiem, czy sali wypełnionej materacami. Artyści występujący na scenie, mają nawet osobne komplety maczug na scenę, a osobne do treningu, które mogą się tłuc i rysować do woli, a w razie czego można je zmienić.
Jednak dla każdego zwykłego żonglera, wymiana maczug raz na rok czy dwa, nie jest wskazana, chyba, że tak drastycznie zmieniają się jego gusta. Pamiętajmy jednak, że żaden sprzęt nie jest wieczny, chyba, że się go nie używa...

Co więc robić, żeby przedłużyć ich żywotność?

Przede wszystkim należy obserwować końcówki maczug, czyli gałki (knob) i górne, płaskie części, tzw topy. Większość maczug jest tak zaprojektowana, żeby spadając uderzały z największą siłą właśnie w końcówki, które łatwo można zmienić, gdy się zużyją. Topy i gałki chronią również wrażliwe punkty maczugi, czyli miejsca, gdzie schowana jest śruba łącząca je w jedną całość, a szczególnie, w przypadku topów, chronią krawędzie plastikowej głowicy maczugi. Przy wszelkich upadkach, najpierw zużywa się wystający lekko top, a dopiero, gdy zetrze się on drastycznie, odsłania się krawędź korpusu, która może się przetrzeć, niszcząc całą maczugę.

Gałki zużywają się znacznie wolniej, choć zależy to też od ich producenta. Zwykle to, co może się zniszczyć to nie ich boki, tylko miejsce, gdzie krawędzie rączki maczugi stykają się z gałką od wewnątrz. W praktyce, zniszczona gałka, po prostu nabija się na maczugę, zostawiając pierścień na jej rączce i płaskie kółeczko (pozostałość z gałki) pod śrubą. W obydwu przypadkach zniszczeń końcówek, żonglowanie po przekroczeniu pewnego punktu dewastacji końcówki, może nie skończyć się najlepiej dla maczugi. Dobrze jest wtedy zmienić końcówkę, tylko kiedy? W przypadku niszczenia topu, należy obserwować (w zależności od modelu), w którym momencie końcówka przestaje wystawać poza maczugę, a więc przestaje chronić jej krawędzie. Jest to dobry moment na zmianę końcówek. W praktyce, w zależności od podłoża na jakim się żongluje, następuje to po 1-2 lat.
W przypadku gałek, trudno jest przewidzieć, kiedy gałka zechce odpaść.. Zwykle też zdarza się to pod wpływem jakiś silnych uderzeń. Stąd też zmienia się gałki dopiero po ich oderwaniu lub naderwaniu (kiedy pojawia się widoczne zarysowanie pękania gałki).

Często w maczugach ulega zniszczeniu taśma, która podtrzymuje łączenie pomiędzy głowicą a rączką. Taśmę taką można zastąpić jakąś formą taśmy izolacyjnej, lub kupić identyczną, którą zawsze oferuje każdy producent.

Dbając o maczugę, dobrze jest też zwracać uwagę na odkręcanie się śrub, co zdarza się rzadziej, ale luźne śruby mogą przyspieszyć moment wymiany części. Kiedy więc zauważa się nadmiernie kręcącą się gałkę, dziwnie wystający top, trzeba dokręcić śruby. Jeśli to nie pomaga, może okazać się, że coś nie tak jest z samym rdzeniem. Pomaga tu czasem kompletne rozkręcenie maczugi, zdjęcie gałki i topu i skręcenie z powrotem.

Wszystkie powyższe przypadki nie zdarzają się oczywiście zbyt często. Nie trzeba się więc przerażać, że jedynie żonglowanie nad łóżkiem jest w stanie zaoszczędzić nam kłopotów.

W praktyce lepiej jest raz na rok czy dwa wydać np. ok 30-40zł na komplet nowych topów, niż po 2 latach kupować nowe maczugi, żeby nie musieć ograniczać się do samego żonglowania tylko wtedy, gdy ma się do dyspozycji coś miękkiego, na co mogą spadać maczugi.
Producenci często dają gwarancję na części, pod warunkiem, że o maczugę się dba, w podany wyżej sposób. Jeżeli masz maczugę Henrysa, to poza gwarancją można ją u nich naprawić bezpłatnie, jednak to Henrys ocenia, na ile uszkodzenie jest spowodowane zużyciem a na ile jest mechaniczne i na podstawie tego naprawia lub odmawia naprawy. Z tego też względu warto się zastanowić, czy jest sens wysłać tę maczugę, czy lepiej poczekać i pojechać z nią na najbliższą większą konwencję i przy okazji zanieść na stoisko Henrysa do naprawy.

 

Copyright by Żonglerka.pl 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone