Wrzuta treści

Żonglowanie nie tylko dla clownów

dodano: 2016-02-17 20:23:54, dodał: Administrator

Żonglerka dla osób niezwiązanych z branżą najczęściej kojarzy się ze stereotypowymi klownami, jest niedocenianą sztuką, która każdemu - niezależnie od płci, zawodu i wieku przynosi wiele korzyści w życiu codziennym. Coraz popularniejszy staje się zdrowy tryb życia; siłownia, zdrowe odżywianie, dbanie o swoje ciało - a co z naszym mózgiem? Przeceż to ponoć wnętrze i mózg jest najbardziej pociągającą częścią człowieka. Okazuje się, że mózg możemy trenować tak samo jak mięśnie - nie musimy nawet wychodzić z domu - wystarczy zaopatrzeć się w piłki....

Do żonglerki przekonałam się w momencie, gdy spotkałam biznesmana, który na przerwie w korporacji żonglował trzema kolorowymi piłkami, ten obraz wydał mi się tak abstrakcyjny, że nie mogłam się powstrzymać by nie zapytać gdzie się tak nauczył. Odpowiedź zainspirowała mnie do codziennych ćwiczeń, opowiadał mi, iż był na kursie szybkiego czytania oraz kursach szybkiego intelektualnego rozwoju, podczas nic robiono 40 minutowe przerwy w których każdy z nich uczył się żonglować i stąd jego umiejętności. Wydało mi się to conajmniej dziwne, nie mniej jednak rozwój osobisty to było zawsze coś co mnie interesowało więc postanowiłam w końcu porządnie się zmotywować do kolejnego podejścia. Ponoć niektórym nauka zajmuje parę godzin, innym parę dni... ja zbierałam się do tego parę miesięcy, ale prawdziwa nauka zajęła mi ok. 2 tygodni. Byłam trochę przerażona i sfrustrowana tym, że mi nie wychodzi, gdyż słyszałam, że tylko ludzie z poważnymi zaburzeniami psychicznymi nie są w stanie nauczyć się żonglować ... 

Uczucia jakie towarzyszyło mi pierwszym zgrabnym powtórzeniom nie zapomnę nigdy - to jak z jazdą na rowerze, chociaż tego nie pamiętamy już tak dokładnie. Czułam jakby wielka metalowa płytka nagle oderwała się z mojego mózgu - a gdy zaczęłam to już nie mogłam przestać przez następne 6h, sprawiało mi to niesamowitą przyjemność.

Od tamtego dnia zaczęłam zarażac ludzi moją pasją oraz rozdawać im piłki na prawo i lewo ... a także zabawiać znajomych na imprezach i relaksować siebie w stresujących chwilach.

Jakie dokładnie zalety niesie za sobą żonglerka?

1. Synchronizacja półkul mózgowych

Żonglerka

Żonglując piłkami aktywujesz obydwie półkule mózgowe. To znaczy, że zaczynasz korzystać z ich potencjału jednocześnie. Zwiększasz w ten sposób swoją kreatywność i efektywność pracy. Dlatego, jeśli masz wykonywać jakąś pracę umysłową – dobrze jest przed tym trochę pożonglować. Będzie to niezła rozgrzewka dla mózgu.

Synchronizacja powoduje wzrost szybkości uczenia się, polepsza twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. To wszystko za sprawą łatwiejszego korzystania z obu półkul, dzięki silniejszemu połączeniu pomiędzy nimi.

2. Koncentracja

Aby utrzymać wszystkie piłki w powietrzu musisz umieć się skoncentrować. Dlatego przez ciągłe ćwiczenia polepszy się Twoja koncentracja. Będziesz mógł się później łatwiej skupić na innych rzeczach.

3. Wzrost sprawności fizycznej

Żonglowanie może być potraktowane jako aerobik. Ćwiczysz całe ciało. Ruszasz rękami i schylasz się po upadające piłki. Przyczyni się to do wzrostu wytrzymałości i siły fizycznej, a w szczególności siły w rękach.

4. Refleks

Podczas żonglerki ulegają powiększeniu obszary w mózgu związane z przewidywaniem ruchów. Poprawi się przez to Twój refleks i szybkość reakcji. Poszerzeniu ulegnie także pole widzenia. Dzięki temu możesz stać się lepszym kierowcą!

5. Koordynacja

Polepszy się Twoja sprawność koordynacji wzrokowo-ruchowej. To co postrzegasz oczami będzie lepiej zgrane z tym, co wykonuje ciało. Twoje ruchu staną się płynniejsze. Będziesz bardziej efektywny w takich dziedzinach jak np. sport i taniec.

6. Oburęczność

Wykorzystujesz rękę niedominującą i zwiększasz jej sprawność. Nabywasz większej zręczności. Ćwiczysz słabszą i mocniejszą stronę ciała jednocześnie. Twoje ciało staje się „symetrycznie” sprawne.

7. Balans

Zwiększa się Twoje poczucie rytmu i równowagi. Rytm przydaje się przy grze na instrumentach muzycznych i tańcu – a równowaga w każdym sporcie.

8. Relaks

Żonglowanie to dobry sposób na odreagowanie stresu. Pomaga w relaksacji. Uwalnia od myślenia o problemach. Dajemy w ten sposób chwilę wytchnienia naszemu przemęczonemu mózgowi. Po wytężonym wysiłku umysłowym możesz zrobić sobie przerwę i aktywnie odpocząć przez żonglowanie np. trzema piłkami.

9. Popis

Umiejętność żonglowania zawsze ciekawiła innych ludzi. Jak wiesz, kuglarze i błaźni mieli za zadanie rozbawiać publiczność i wykorzystywali do tego właśnie podrzucanie piłkami. Patrząc na regularnie lecące piłki ludzie stają się zahipnotyzowani tym widokiem.

Przyciągamy więc uwagę. Udowadniamy, że potrafimy więcej niż inni. Ktoś może powiedzieć, że to tylko popisywanie się, jednak ja uważam, że żonglowanie ma w sobie coś magicznego.

10. Planowanie

Nabierzesz mentalnej postawy ludzi sukcesu. Zaczniesz uczyć się jak krok po kroku dojść do celu. Widzisz efekt końcowy, który chcesz osiągnąć – rozkładasz go na poszczególne etapy i ostatecznie realizujesz cel. Jest to przydatne przy urzeczywistnianiu dowolnego celu.

11. Rozpęd. Pewność sukcesu

Po opanowaniu żonglerki zapragniesz większych celów, podejmowania trudniejszych wyzwań. Wzrośnie Twoja wiara we własne siły. Umiejętność pokonywania barier i przeszkód. Gdy nabędziesz sprawność żonglowania trzema piłkami możesz potem ćwiczyć czterema i pięcioma. Tutaj nie ma ograniczeń. Im więcej będzie Ci się udawało – tym dalej będziesz chciał zajść. Jest to szalenie skuteczna droga do stawania się coraz lepszym w każdej dziedzinie życia.

12. Wytrwałość, cierpliwość i determinacja

Żonglowanie to cel. Nauka żonglowania to droga do celu. Jeśli chcesz zobaczyć piłki w powietrzu musisz przejść całą drogę. Nie możesz kupić tej umiejętności, nikt za Ciebie się tego nie nauczy – możesz to zrobić tylko Ty. Musisz wykazać się wytrwałością, aby zrealizować cel. Żonglerka nauczy Cię zwycięskiej postawy psychicznej. Postawy człowieka sukcesu. To nie jest tylko podrzucanie piłek – to zestaw cech charakteru, które albo pozwolą Ci osiągnąć dowolny cel, albo sprawią, że szybko zrezygnujesz.

(zalety na podstawie wizjoner.org)

Copyright by Żonglerka.pl 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone